Klemens Norbert Kosyrczyk, znany pod wieloma pseudonimami, takimi jak „Ireneusz Pogodny”, „Kos”, „Ksiądz Klemens” oraz „Stach Kropiciel”, to postać o znaczącym dorobku, który zasługuje na szczególną uwagę. Urodził się 26 sierpnia 1912 roku w Mysłowicach, a zmarł 28 kwietnia 1975 roku w Chorzowie.
Był on nie tylko duchownym katolickim, ale również felietonistą i tłumaczem. Jego życie naznaczone było trudnymi doświadczeniami, bowiem był więźniem Dachau oraz Mauthausen-Gusen, co miało duży wpływ na jego późniejsze życie oraz działalność. W latach 1945-1950 pełnił funkcję redaktora naczelnego znanego czasopisma katolickiego „Gość Niedzielny”.
Postać Klemensa Kosyrczyka jest przykładem zaangażowania w życie duchowe i społeczne, a jego wkład w kulturę katolicką pozostaje nieoceniony.
Biografia
Klemens Kosyrczyk to postać, której życie odzwierciedla zaangażowanie w służbę duchową oraz pasję dla dziennikarstwa. Urodził się w skromnej rodzinie, gdzie jego ojciec był kolejarzem, a jego matka nosiła nazwisko Kania. Klemens ukończył najpierw szkołę powszechną, a później Państwowe Gimnazjum Klasyczne im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach, zdobywając świadectwo dojrzałości 18 maja 1931 roku. Jako student Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie rozpoczął naukę filozofii i teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego 13 października 1931. Dnia 28 czerwca 1936 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. bpa Stanisława Adamskiego.
Po ukończeniu studiów zaczął pracować jako duszpasterz w rodzinnej parafii w Mysłowicach. W roku akademickim 1936/1937 biskup Adamski przyznał mu stypendium, które pozwoliło mu na dalsze kształcenie w Wyższej Szkole Dziennikarskiej w Warszawie. Już w 1937 roku rozpoczął praktykę dziennikarską w ”Małym Dzienniku”, a następnie objął stanowisko wikariusza parafialnego w Parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym.
W kwietniu 1940 roku ks. Kosyrczyk został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie nosił numer obozowy 3658, a później trafił do Mauthausen-Gusen. Po uwolnieniu podjął pracę w Parafii św. Antoniego w Rybniku w grudniu 1940 roku, a następnie kierował parafią w Knurowie oraz Krywałdzie od września 1942, a od 1943 roku również w Nierodzimiu w powiecie cieszyńskim.
Styczeń 1944 przyniósł mu nową funkcję zastępcy proboszcza w Wodzisławiu Śląskim, a od listopada tegoż roku również w Parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej. W latach 1946–1947 był niedekretowanym katechetą w Państwowym Liceum Pedagogicznym w Katowicach, równocześnie duszpasterzując w katowickiej parafii mariackiej.
W 1950 roku objął stanowisko substytuta w Murckach, a później administratorem parafii Wełnowiec. Pracę w dedykowanej społeczności kontynuował w Istebnej, a później jako proboszcz w Parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej, gdzie rozpoczął działalność duszpasterską na szerszą skalę.
Klemens Kosyrczyk przez wiele lat pełnił także funkcję redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, gdzie zajął się różnorodnymi tematami związanymi z duchowością i życiem społecznym. W ważnych momentach, takich jak V Kongres Światowej Prasy Katolickiej w Wiedniu w 1957, reprezentował polski Kościół. W 1970 roku odbywał pielgrzymkę dla byłych więźniów obozów do Dachau i Rzymu.
Pomimo zmieniających się okoliczności Klemens Kosyrczyk nigdy nie stracił zapału do pracy duszpasterskiej. Zmarł w szpitalu w Chorzowie 28 kwietnia 1975 roku, a msza pogrzebowa odbyła się w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach, gdzie wielu wiernych oddaje mu hołd.
Działalność pisarska
W „Gościu Niedzielnym” Klemens Kosyrczyk zasłynął przede wszystkim jako felietonista, publikując teksty takie jak Gawędy Stacha Kropiciela oraz Silva rerum, które były podpisywane pseudonimem „Ksiądz Klemens”. W swojej działalności literackiej przetłumaczył on z języka niemieckiego liczne teksty, w tym kazania znanego kaznodziei wiedeńskiego Abrahama a Santa Clara oraz powieść Wilhelma Hünermanna, która była drukowana w odcinkach w „Gościu Niedzielnym” pod tytułem Piekarczyk z Tasowic. Ponadto, w swoim dorobku ma również książkę Klemensa Tilmanna, wydaną przez Księgarnię św. Jacka w Katowicach, zatytułowaną Droga w słońcu.
Klemens Kosyrczyk swoje felietony i artykuły publikował nie tylko w „Gościu Niedzielnym”, ale również w innych periodykach, miesięcznikach oraz w różnych wydawnictwach zbiorowych. W 1974 roku napisał wspomnieniowy tekst Od radlińskiego adwentu do wrocławskiej septuagesimy, który zawierał szkic biograficzny poświęcony kard. Bolesławowi Kominkowi.
W 1994 roku w Katowicach ukazał się wybór jego felietonów pt. Gawędy Stacha Kropiciela. Dodatkowo, wiele jego felietonów zostało zawartych w wydaniu zbiorowym, które zawiera teksty różnych autorów, znanym jako Śląskie gawędy Stacha Kropiciela, wydanym w Opolu w 2015 roku.
Przypisy
- Piotr Drzyzga: Śląskie gawędy Stacha Kropiciela. kultura.wiara.pl, 01.04.2015 r. [dostęp 08.02.2017 r.]
- Józef Pixa (oprac.): Śląskie gawędy Stacha Kropiciela. Opole: Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", 2015 r. ISBN 978-83-941244-0-3.
- Klemens Kosyrczyk, Józef Smandzich (wybór): Gawędy Stacha Kropiciela. Katowice: Kuria Metropolitalna, 1994 r. ISBN 83-901087-2-0.
- Klemens Tilmann: Droga w słońcu. Katowice: Księgarnia św. Jacka, 1948 r.
- Alfred Sulik: Galeria zasłużonych mysłowiczan. Kosyrczyk Klemens Norbert. www.myslowice.celniej.pl. [dostęp 08.02.2017 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 11.02.2017 r.]
- Historia parafii. www.nmpwelnowiec.katowice.opoka.org.pl. [dostęp 08.02.2017 r.]
- O parafii. Proboszczowie. www.sjozef.pl. [dostęp 08.02.2017 r.]
- Adam Kafka: Kapłani wyświęceni w czasie przynależności parafii do diecezji katowickiej (od 1925 roku). www.nspjmyslowice.pl, 18.02.2013 r. [dostęp 08.02.2017 r.]
- Norbert Niestolik: Śląskie groby ludzi Kościoła. Ksiądz Klemens Kosyrczyk. jankowice.rybnik.pl. [dostęp 08.02.2017 r.]
- a b c d e Kosyrczyk Klemens. www.encyklo.pl. [dostęp 08.02.2017 r.]
- Cmentarz przy ul. Henryka Sienkiewicza w Katowicach. www.polskie-cmentarze.pl. [dostęp 08.02.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Józef Frąckowiak | Przemysław Marzec | Karina Wojciechowska | Agnieszka Hyży | Grzegorz MasternakOceń: Klemens Kosyrczyk