Parafia Ewangelicko-Augsburska z siedzibą w Mysłowicach jest ważnym ośrodkiem religijnym, który należy do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Znajduje się ona w diecezji katowickiej, która obejmuje wiele miejscowości w regionie.
Wspólnota ta odgrywa istotną rolę w życiu lokalnym, oferując nie tylko duchowe wsparcie, ale także szereg inicjatyw społecznych.
Historia
Reformacja nie znalazła w Mysłowicach szerokiego odbicia, a luteranizm zaczął przybierać na sile dopiero po roku 1742, kiedy to Górny Śląsk wszedł w skład Królestwa Pruskiego. Pierwsze wzmianki o zbiorze mysłowickim mogą odnosić się do parafii ustanowionej w 1770 roku w Hołdunowie. W 1848 roku uruchomiono w Mysłowicach szkołę, w której językiem wykładowym był niemiecki. Już w 1855 roku odbyło się pierwsze nabożeństwo, które odtąd nie miało regularnego charakteru.
Formalne erygowanie parafii miało miejsce w 1857 roku. Na początku duszpasterską opiekę sprawował duchowny z Katowic, jednak populacja ewangelików w Mysłowicach szybko rosła. W 1872 roku do miasta przybył pierwszy stały pastor, ks. Jerzy Badura, który aktywnie działał na rzecz polskości na Śląsku i administrował parafią do roku 1876.
W 1875 roku ewangelicy rozpoczęli budowę neogotyckiego kościoła Apostołów Piotra i Pawła, który został poświęcony dwa lata później. Od tamtej pory nabożeństwa odbywały się co tydzień w językach polskim i niemieckim.
W 1881 roku cmentarz ewangelicki został powiększony, a w 1885 roku parafia nabyła budynek, który przekształcono na plebanię. W 1905 roku filiał w Roździeniu wydzielił się od parafii, co wpłynęło na jej dalszy rozwój.
Po podziałach poplebiscytowych Górnego Śląska i włączeniu Mysłowic do Polski, wiele rodzin ewangelickich opuściło miasto, co dramatycznie wpłynęło na liczebność zborowników, spadając z 1700 do 600. W 1927 roku zorganizowano uroczystości z okazji 70-lecia kościoła oraz 50-lecia istnienia parafii. Na cmentarzu ewangelickim w Mysłowicach spoczywa m.in. Emil Caspari, wicemarszałek Sejmu Śląskiego.
W wyniku wydarzeń II wojny światowej oraz późniejszych prześladowań liczba wiernych w parafii znacznie się zmniejszyła. Po wojnie parafia nie miała stałego proboszcza, a w 1952 roku utworzono ośrodek parafialny w Szopienicach, w skład którego weszły również wspólnoty z Mysłowic oraz Sosnowca i Hołdunowa, zachowując jednocześnie swoją niezależność. Na terenie tego ośrodka działał chór „Jubilate Deo” pod dyrekcją Joanny Bliwert-Hoderny.
W roku 2008 parafia liczyła około 100 wiernych. Obecnie proboszczem parafii w Katowicach-Szopienicach, a jednocześnie administratorem mysłowickiej wspólnoty jest ks. Adam Malina. Regularnie odbywają się nabożeństwa w niedzielę i święta, a w okresach adwentu oraz pasji również w piątki. W trakcie nabożeństw organizowane są niedzielne szkółki, lekcje religii, spotkania młodzieży oraz kółka biblijne.
Kościoły i kaplice
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Mysłowicach ma do zaoferowania kilka ważnych miejsc kultu, wśród których wyróżnia się:
- Kościół Apostołów Piotra i Pawła – to kościół parafialny, który pełni kluczową rolę w życiu religijnym lokalnej wspólnoty,
- Kaplica ewangelicka, znajdująca się w obrębie domu parafialnego, gdzie również realizowane są różnorodne aktywności religijne.
Przypisy
- Kontakt. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Mysłowicach. [dostęp 27.10.2020 r.]
- Mysłowice. Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w Polsce. [dostęp 27.10.2020 r.]
- Nabożeństwa. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Mysłowicach. [dostęp 27.10.2020 r.]
- Grzegorz Odoj: Wielokulturowa przestrzeń społeczna miasta na przykładzie Mysłowic. [w:] Człowiek i kultura jako wartość: księga jubileuszowa ofiarowana profesor Irenie Bukowskiej-Floreńskiej [on-line]. Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2008. s. 141. [dostęp 27.10.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia św. Jacka w Mysłowicach | Parafia Krzyża Świętego w Mysłowicach | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach | Parafia św. Józefa w Mysłowicach | Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Mysłowicach | Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w MysłowicachOceń: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Mysłowicach