Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa to rzymskokatolicka wspólnota religijna, która znajduje się na terenie Mysłowic. Jest to miejsce, w którym lokalni wierni gromadzą się, aby wspólnie praktykować wiarę oraz uczestniczyć w życiu sakramentalnym.
Wspomniana parafia wchodzi w skład dekanatu mysłowickiego, który tworzy część archidiecezji katowickiej. To powiązanie z większą jednostką administracyjną Kościoła katolickiego umożliwia jej aktywny udział w szerokiej działalności duszpasterskiej.
Starania o nowy kościół
W drugiej połowie XIX wieku, sytuacja dotycząca kościoła parafialnego Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mysłowicach stawała się coraz bardziej pilna. Dotychczasowy obiekt, mogący pomieścić jedynie 800 wiernych, nie odpowiadał potrzebom rosnącej liczby mieszkańców miejscowości. W 1858 roku parafia liczyła już około 9000 osób, co stanowiło poważny problem.
W związku z planowanym remontem kościoła, proboszcz oraz zarząd kościelny podjęli starania w rozmowach z patronem, który był osobą protestancką z rodziny Thiele-Winkler. Przy tej okazji, zwrócili uwagę na konieczność budowy nowego kościoła. Patron zgodził się na finansowe wsparcie tego przedsięwzięcia, jednak pod warunkiem, że dotychczasowy kościół zostanie przekazany protestantom. Proboszcz Leopold Markiefka przystał na to, co wkrótce wywołało wiele kontrowersji.
Parafianie byli bowiem przeciwni oddaniu swojego miejsca kultu, co doprowadziło do tego, że patron wycofał się z obietnicy wsparcia finansowego budowy nowego obiektu. Po śmierci księdza Markiefki, która miała miejsce 29 marca 1859 roku, jego następca, ksiądz Troska, również nie poczynił postępów w tej sprawie. W testamencie zostawił 400 talarów jako pomoc dla budowy kościoła. Później, ksiądz Eduard Kleemann podjął się zbierania funduszy na realizację projektu i podjął intensywne działania, aby nowy kościół powstał.
Wzmożone starania księdza Kleemanna sprawiły, że nie dopuścił on do oddzielenia Brzezinki od Mysłowic w 1872 roku, ponadto przeszkodził w budowie nowego kościoła w Brzezince, licząc przy tym na przekazanie ofiar i podatków z tej miejscowości na budowę kościoła w Mysłowicach. Niestety, dalsze postępy w sprawie budowy zostały wstrzymane z powodu wybuchu kulturkampfu.
Budowa
W wyniku osłabienia polityki kulturkampfu, ksiądz Eduard Kleemann, dnia 28 lipca 1881 roku, wysłał do władz rejencji opolskiej uchwałę zarządu kościelnego oraz prośbę o wsparcie finansowe z państwowych środków. Niestety, władze rejencji odrzuciły tę prośbę. Mimo tego, ksiądz Kleemann zainicjował pierwsze kroki w kierunku budowy kościoła; zlecił architektowi Bergerowi z Bytomia wykonanie projektu architektonicznego temu nowemu miejscu kultu. Architekt opracował plan kościoła w stylu neogotyckim, której budowa miała pochłonąć 260 000 marek niemieckich.
W październiku 1883 roku, przygotowany projekt architektoniczny, został przesłany do patrona, który niestety opóźniał się z zrealizowaniem obietnicy wsparcia finansowego budowy świątyni. Dopiero w 1887 roku, pod naciskiem władz rejencji opolskiej, patron zgodził się na dofinansowanie. Po długim oczekiwaniu, budowa kościoła dobiegła końca w 1891 roku.
Uroczystość poświęcenia świątyni miała miejsce 17 września 1891 roku, kiedy to kościół został poświęcony przez księdza dziekana Józefa Michalskiego z Lipin. Natomiast latem 1895 roku, kościół otrzymał sakrament konsekracji z rąk biskupa wrocławskiego kardynała Georga Koppa.
Kościół, architektura i wystrój wnętrza
Świątynia została zrealizowana z czerwonej cegły, prezentując styl architektoniczny neogotycki. Charakteryzuje się ona trójnawowym układem oraz potężną 70-metrową wieżą, która dominuje nad otoczeniem. Wnętrze kościoła jest dziełem Zygmunta Greinerta, który zaprojektował jego wystrój.
Wśród wielu elementów dekoracyjnych wewnątrz, szczególne wrażenie wywierają figury dwunastu apostołów, umiejscowione w nawie głównej oraz prezbiterium. Na polichromiach można dostrzec postacie dziesięciu aniołów, którzy trzymają w dłoniach symbole męki Jezusa, co nadaje miejscu głębokiego znaczenia religijnego.
Pod sklepieniem kościoła, w krzyżujących się nawach, odkrywamy obrazy Serca Pana Jezusa oraz Serca Matki Boskiej, które dodają duchowego ekspresjonizmu tej przestrzeni. Warto również zwrócić uwagę na wizerunki świętych, jakie zostały umieszczone na polu krzyżujących się sklepień; znajdziemy tu Jana Chrzciciela, św. Barbarę, św. Teresę, św. Franciszka z Asyżu, św. Józefa, św. Annę, św. Stanisława Kostkę oraz św. Jerzego.
W latach 1971–1975 miała miejsce znacząca przebudowa prezbiterium, podczas której wprowadzono nowoczesne rozwiązania, w tym metalową siatkę ochronną w celu zabezpieczenia kościoła przed szkodami górniczymi. W wyniku tych prac renowacyjnych freski zostały zamalowane, a wnętrze zyskało jednolity kolor ścian, co nadało całości nowoczesny i estetyczny wygląd.
Wieża
Wieża kościoła w Mysłowicach osiąga imponującą wysokość około 70 metrów. Na wysokości 25 metrów umieszczono charakterystyczny kwadransowy zegar, pochodzący z Niemiec. Pierwsze dzwony zainstalowano na wieży tuż po zakończeniu budowy kościoła. W 1928 roku, ks. Teofil Bromboszcz zdecydował się na ufundowanie trzech nowych dzwonów: Serce Jezusa, o wadze 2100 kg, Matka Boża, ważący 450 kg oraz Stanisław, który ważył 300 kg.
W wyniku wydarzeń wojennych, Niemcy przetopili pięć dzwonów na potrzeby wojenne, pozostawiając tylko jeden, najmniejszy, który do dzisiaj zdobi szczyt wieży. Nowe dzwony zostały zainstalowane dopiero w 1978 roku i noszą imiona: św. Jan Chrzciciel, patron miasta, oraz św. Małgorzata i św. Barbara.
Na wieży znajdują się również nowoczesne elektryczne kuranty, które co godzinę od rana do wieczora, od g. 7.00 do g. 21.00, wygrywają pieśni kościelne, a także mają swoje szczególne momenty w czasie uroczystych i świątecznych mszy.
Terytorium parafii
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, powołana do życia pod koniec XIX wieku, początkowo obejmowała rozległy obszar, w skład którego wchodziły miejscowości oddalone o kilka kilometrów od głównego kościoła. Do obszaru parafii należały takie miejscowości, jak: Mysłowice, Piasek, Brzęczkowice, Słupna, Brzezinka, Nikiszowiec, Janów, Giszowiec, Wilhelmina oraz Stawiska. Z biegiem lat powierzchnia ta ulegała systematycznemu zmniejszaniu się.
W 1900 roku na terenie Brzezinki powstała nowa parafia, do której przyłączono sąsiednie obszary. Wkrótce po tym, w początkach XX wieku, na Nikiszowcu również utworzono parafię. W 1934 roku parafia liczyła około 27 tysięcy wiernych. W kolejnych latach powstały inne parafie, takie jak te w Brzęczkowicach, Janowie Miejskim oraz Bończyku. W 1980 roku, na mocy nowych decyzji, utworzono parafię św. Krzyża, która objęła część starego miasta oraz obszar Piasku.
Obecnie parafia obejmuje centralną część miasta oraz osiedla takie jak Skotnica, Szopena, Klachowiec i Rymera. Mimo że parafia NSPJ obejmuje najmniejszy teren ze wszystkich parafii w dekanacie, mieszka tutaj największa liczba osób – około 16 tysięcy. Granice parafii NSPJ sąsiadują z takimi parafiami, jak: Św. Krzyża (Piasek), Ścięcia Św. Jana Chrzciciela (Bończyk), Niepokalanego Poczęcia NMP i Św. Maksymiliana Kolbego (Janów-Miejski), MB Bolesnej (Brzęczkowice), Św. Jana Chrzciciela (Niwka) – Diecezja Sosnowiecka, a także Św. Jadwigi Śląskiej (Szopienice) oraz Św. Anny (Nikiszowiec).
Księża pracujący obecnie w parafii
Proboszcz
Obecnie na czele parafii znajduje się ks. Krzysztof Kasza, który pełni rolę proboszcza, dbając o duchowy rozwój wspólnoty oraz prowadzenie różnych inicjatyw religijnych.
Wikarzy
W gronie wikariuszy parafii znajdują się:
- ks. Bartłomiej Szymczak,
- ks. Janusz Wilczek,
- ks. Kamil Kiełkowski.
Wikariusze wspierają proboszcza w jego wieloaspektowej działalności duszpasterskiej, angażując się w różne zadania i posługi.
Rezydenci
W parafii służą także rezydenci, którzy to:
- ks. prof. UŚ dr hab. Leszek Szewczyk,
- ks. Ernest Mosler.
Rezydenci wnoszą swoje doświadczenie oraz wiedzę, co przekłada się na bogactwo duchowe wspólnoty.
Grupy i stowarzyszenia parafialne
W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach istnieje wiele aktywnych grup oraz stowarzyszeń, które w znaczący sposób przyczyniają się do budowania wspólnoty. Każda z tych organizacji ma na celu nie tylko rozwój duchowy jej członków, ale również wspieranie lokalnej wspólnoty w różnych aspektach życia.
Oto lista stowarzyszeń i grup działających w parafii:
- Akcja Katolicka,
- Apostolstwo Dobrej Śmierci,
- Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych,
- Stowarzyszenie Rodzin Katolickich,
- Ruch Domowego Kościoła – Oaza Rodzin,
- Straż Honorowa NSPJ,
- Bractwo Szkaplerza Świętego,
- III Zakon Franciszkański,
- Koło Misyjne,
- Legion Maryi,
- Odnowa w Duchu Świętym,
- Klub Seniora,
- Chór Parafialny im. Św. Grzegorza,
- Ruch Światło-Życie,
- Dzieci Maryi,
- Służba Liturgiczna,
- Schola młodzieżowa,
- Ochronka,
- Zespół Charytatywny,
- Żywy Różaniec.
Każda z wymienionych grup wnosi niepowtarzalny wkład w życie parafii, oferując różnorodne formy działalności i wsparcia, angażując różnych członków społeczności oraz przyczyniając się do codziennego funkcjonowania wspólnoty parafialnej.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia św. Józefa w Mysłowicach | Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Mysłowicach | Parafia Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Mysłowicach | Parafia Ewangelicko-Augsburska w Mysłowicach | Parafia św. Jacka w Mysłowicach | Parafia Krzyża Świętego w MysłowicachOceń: Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach