Osiedle Słupna znajduje się w Mysłowicach, tuż pomiędzy Śródmieściem a Brzęczkowicami. Jest to jedna z ciekawych części dzielnicy, która wchodzi w skład kompleksu Brzęczkowice i Słupna.
To miejsce charakteryzuje się specyficznym klimatem oraz bliskością zarówno do głównych dróg komunikacyjnych, jak i lokalnych atrakcji. Słupna, podobnie jak sąsiednie osiedla, oferuje mieszkańcom wiele możliwości do aktywnego spędzania czasu i korzystania z dostępnych udogodnień.
Historia
Najstarsze zapisy dotyczące miejscowości Słupna pochodzą z XVIII wieku. Na początku XIX wieku utworzono gminę jednowioskową Słupna. Jednak pod koniec tego stulecia, gmina ta zostały włączona do gminy Brzęczkowice. W roku 1945, gmina Brzęczkowice, w skład której wchodziła Słupna, gdzie mieścił się również urząd gminny, została przyłączona do miasta Mysłowice.
Od lat 90. XX wieku, przeważająca część obszaru byłej wsi Słupna, stanowiąca około 60% jej powierzchni, wchodzi w skład jednostki pomocniczej miasta, znanej jako Dzielnica Brzęczkowice-Słupna. Na obszarze osiedla mieszka około tysiąca osób, głównie w starszych kamienicach i zabytkowych domach, wielu z nich datowanych na czas przed I wojną światową. To właśnie w tym miejscu znajdował się Trójkąt Trzech Cesarzy.
Słupna jest miejscowością ujętą w rejestrze TERYT i posiada swój dedykowany identyfikator, którym jest 0941694. Historyczne granice wsi Słupna pokrywają się z obecnymi granicami obrębu ewidencyjnego Słupna.
Rekreacja
Na obszarze osiedla zachowały się interesujące elementy infrastruktury rekreacyjnej. W szczególności wyróżnia się fragment promenady oraz stadion Lechii 06 Mysłowice. Kiedy udajemy się w stronę wyjścia z promenady, naszym oczom ukazuje się stara brama, która prowadziła niegdyś do pałacu Sułkowskich. Obecnie budynek pałacu jest częściowo przebudowany na mieszkania, co nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter.
Innym istotnym punktem jest spore kąpielisko miejskie, które przyciąga wielu mieszkańców. Warto zauważyć, że przed II wojną światową w tym samym miejscu znajdował się stadion żużlowy, co przyczyniło się do tego, że ludzie do dzisiaj nazywają kąpielisko „stadionem”. Znajduje się ono w pobliżu restauracji Turkus, co może być dodatkową atrakcją dla odwiedzających.
Na ulicy Krótkiej, do dzisiaj można zobaczyć budynek po dawnej kopalni węgla „Luise”. Został on przekształcony i obecnie spełnia rolę budynku jednorodzinnego. Warto również wspomnieć, że w okresie międzywojennym na terenie Słupnej znajdowało się wiele tzw. biedaszybów, gdzie ludzie w czasach wielkiej biedy wykopywali węgiel samodzielnie, aby poprawić swoją sytuację materialną.
Kultura
W tej dzielnicy miały miejsce występy wielu znakomitych artystów, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Na scenie pojawiły się takie zespoły jak Myslovitz, Negatyw, De Mono, Maria Peszek, a także Penny Lane, Delons, Lady Pank, K.A.S.A, Makowiecki Band, In-Grid, Kanał Audytywny, Hurt, Apteka, T.Love, I Am X oraz Sofa Surfers.
W latach 2006-2009 odbywał się tu Off Festival, na którym miały miejsce występy zespołów prezentujących muzykę alternatywną. Dyrektorem festiwalu był Artur Rojek, były wokalista zespołu Myslovitz, który dbał o artystyczny poziom prezentowanych występów.
Przypisy
- Działki dla obrębu 0009 SŁUPNA gm. Mysłowice | Geoportal360.pl [online], geoportal360.pl [dostęp 27.10.2024 r.]
Oceń: Słupna