Albert Norden, znany również pod pseudonimami Hans Behrend, Konrad i Konni, urodził się 4 września 1904 roku w Mysłowicach, a zmarł 30 maja 1982 roku w Berlinie. Był on wybitną postacią w historii Niemiec, pełniącą wiele ról w różnych dziedzinach życia publicznego.
Norden był niemieckim działaczem komunistycznym, dziennikarzem oraz historykiem. Jego działalność obejmowała wschodnią część Niemiec, gdzie odgrywał istotną rolę jako polityk i funkcjonariusz partii SED. W swoich obowiązkach doświadczył zarówno wyzwań, jak i sukcesów, pełniąc m.in. funkcje sekretarza KC i członka Biura Politycznego KC SED.
Życiorys
Norden przyszedł na świat w rodzinie o liberalnych i burżuazyjnych tradycjach, a jego ojcem był rabin dr filozofii Joseph Norden, a matką Emelie Meseritz. W 1907 roku rodzina podjęła decyzję o przeniesieniu się do Elberfeld, który obecnie stanowi część Wuppertalu. Po zakończeniu czasów szkolnych w latach 1911-1920, odbył staż w cieśli w latach 1921-1922. Ukończył także szkołę handlową (Handelsschule) w 1919 roku. W tym samym roku dołączył do Wolnej Młodzieży Socjalistycznej (Freien Sozialistischen Jugend), a w 1921 roku stał się członkiem Komunistycznej Partii Niemiec (KPD). W 1923 roku uczęszczał do Szkoły Partyjnej KPD (KPD-Parteischule) w Jenie.
Norden miał bogate doświadczenie dziennikarskie, współpracując z różnymi gazetami o lewicowych poglądach, w tym:
- biuletyn radykalnej socjalistycznej młodzieży żydowskiej (Rundbrief der radikal-sozialistischen jüdischen Jugend) (1921),
- Rote Fahne des Westens w Remscheid (1923),
- Freiheit w Düsseldorfie (1923-1930),
- Klassenkampf w Halle (1924-1925),
- Hamburger Volkszeitung (1925-1927),
- Arbeiterzeitung w Bremie (-1928),
- Ruhr-Echos w Essen (1930),
- Roten Fahne w Berlinie (1931-1933),
- mieś. Linkskurve w Berlinie.
W czasach Republiki Weimarskiej był wielokrotnie aresztowany z powodów politycznych, m.in. w Düsseldorfie (1923-1924) i Hamburgu (1927). Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy w 1933 roku, Norden postanowił emigrować: najpierw do Danii, później do Francji, a w 1935 roku do Czechosłowacji. W 1941 roku, wraz z francuskim statkiem, dotarł do Stanów Zjednoczonych, przez Meksyk. W Paryżu poświęcił się pracy nad „Brązową Księgą o Pożarze Reichstagu i hitlerowskim terrorze” (Braunbuch über Reichstagsbrand und Hitlerterror) oraz redagował liczne publikacje.
Jego praca redaktorska obejmowała m.in.:
- Die antifaschistische Front w Kopenhadze (1933),
- miesięcznik Front mondial w Paryżu,
- Weltfront w Paryżu,
- Abstimmungskampf,
- Rundschau,
- tyg. Deutsche Volkszeitung w Pradze,
- organy Kominternu Internationale Pressekorrespondenz – Inprekorr i Rundschau über Politik, Wirtschaft und Arbeiterbewegung w Bazylei i Pradze (1935-1938),
- Roten Fahne,
- periodyk Internationalen.
Norden prowadził również wykłady na kursach KC KPD w Draveil. Został internowany w Damigny-sur-Orne i Bassens (w okolicy Bordeaux). Po przybyciu do Nowego Jorku w latach 1942-1945, pracował jako pracownik fabryki części radiowych na Brooklynie oraz w przemyśle diamentów na Manhattanie. Angażował się w działalność Niemiecko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Kulturowego (Deutsch-Amerikanischen Kulturverbandes) i wspierał emigracyjne czasopisma, jak German American oraz Freies Deutschland w Meksyku. W 1944 roku był jednym z założycieli Rady Demokratycznych Niemiec (Council for a Democratic Germany) oraz wydawał German Today. O tragicznej śmierci ojca w obozie koncentracyjnym Theresienstadt dowiedział się dopiero podczas powrotu z wygnania.
Po II wojnie światowej
W 1946 roku zdecydował się na powrót do Europy, docierając na statku Nikołajew (Николаев) do Odessy, a następnie przez Moskwę udał się do Berlina. Pracował dla organu SPD, a także nad książką pod tytułem „Lehren deutsche Geschichte” (1946). W 1947 roku zaangażował się w działalność Wydziału Gospodarki Komitetu Centralnego SED. Pełnił funkcję redaktora naczelnego niemieckiego tygodnika Deutschland Stimme w latach 1948-1949, był członkiem zarządu Związku Prasy Niemieckiej (Verband der Deutschen Presse), a także deputowanym do Niemieckiej Izby Ludowej (Deutsche Volksrat) oraz Izby Ludowej NRD (Volkskammer) w latach 1949-1950.
Norden sprawował ważne funkcje w strukturach władzy NRD, w tym jako szef prasowy Niemieckiej Komisji Gospodarczej oraz Urzędu Informacji NRD. Był profesorem i nauczyciel historii nowożytnej na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie w latach 1953-1955. Z początkiem 1954 roku objął stanowiska sekretarza a następnie sekretarza stanu w Komitecie ds. Jedności Niemiec SED. Był aktywnym członkiem i sekretarzem KC SED, wpływając na kształt polityki partyjnej oraz historycznej.
W 1965 roku opublikował II wydanie tzw. brązowej książki, dokumentującej zbrodnie nazistowskie w Niemczech, zawierającej wykaz ponad 1800 nazistów i zbrodniarzy wojennych, a w III edycji liczba ta wzrosła do ponad 2300 nazwisk. Po zakończeniu kariery zawodowej w 1981 roku zmagał się z chorobą Parkinsona. Po jego zgonie w 1982 roku urna została pochowana na Cmentarzu Centralnym Friedrichsfelde (Zentralfriedhofs Friedrichsfelde) w berlińskim Lichtenbergu.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Herbert Gabryś | Tomasz Papaj | Piotr Juda | Roman Kściuczek | Klemens Borys | Barbara Czyż (działaczka opozycyjna) | Piotr Pietrasz | Michał Potoczny (polityk) | Henryk Heliński | Janusz Kaczurba | Grzegorz Kazimierski | Leon Lasek (1940–2012) | Tomasz Klimczok | Brunon Kudera | Bogusław Śmigielski | Karol Osowski | Dariusz Wójtowicz (samorządowiec)Oceń: Albert Norden