Tomasz Klimczok


Tomasz Klimczok, urodzony w 1874 roku w Kosztowach, jest osobą, która pozostawiła po sobie znaczący ślad w historii regionu. Zmarł w 1929 roku, lecz jego działalność społeczna oraz plebiscytowa w powiecie pszczyńskim przyniosła wiele korzyści lokalnej społeczności.

Jednym z ważniejszych aspektów życia Klimczoka była jego rola jako powstańca śląskiego, co podkreśla zaangażowanie w dążenie do lokalnej autonomii oraz poprawy warunków życia mieszkańców.

Życiorys

Urodziny Tomasza Klimczoka miały miejsce w rodzinie chłopskiej w Kosztowach, obecnie uznawanej za część Mysłowic. Jego życie zawodowe w dużej mierze związane było z kupiectwem. W 1903 roku podjął decyzję o założeniu Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Mysłowicach, gdzie pełnił funkcję prezesa w latach 1905–1909, a następnie w 1920 roku został wiceprezesem. Dodatkowo, w 1905 roku, zainicjował powstanie oddziału tego towarzystwa w Kosztowach.

W trakcie swojej działalności, Klimczok był wielokrotnie represjonowany przez niemieckie władze, głównie z powodu swojej polskiej aktywności narodowej. W 1906 roku został aresztowany przez Niemców, kiedy to udzielił pomocy podczas strajku szkolnego w Kosztowach. Dzieci odmówiły nauki w języku niemieckim, co doprowadziło do jego aresztowania. Udało mu się jednak wyjść na wolność dzięki interwencji lokalnej prasy, ale w 1914 roku znowu wpadł w ręce policji. Przebywał wówczas w więzieniach w Bytomiu i Nysie.

W czasie I wojny światowej pełnił rolę komendanta Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska w swoim regionie. Był również aktywnym w współorganizowaniu I powstania śląskiego. Po klęsce powstania, Klimczok musiał udać się do Jaworzna, gdzie znalazł zatrudnienie w administracji pomocy dla uchodźców ze Śląska. W trakcie kolejnych dwóch powstań organizował zbrojne akcje w rejonie Kosztowa. Podczas plebiscytu na Górnym Śląsku pełnił funkcję przewodniczącego polskiego komitetu w Kosztowach oraz okolicy.

W okresie II Rzeczypospolitej, Tomasz Klimczok udzielał się jako aktywny członek Polskiego Stronnictwa Chrześcijańskiej Demokracji, które było kierowane przez Wojciecha Korfantego, a także był członkiem Związku Powstańców Śląskich.

Przypisy

  1. Monika Kresa, Dzieje wsi Kosztowy.
  2. Tomasz Wrona, Karty z dziejów Kosztów. Część I od czasów najdawniejszych po rok 1921, Kosztowy 1998 r.
  3. Encyklopedia powstań śląskich, Instytut Śląski w Opolu, Opole 1982 r., s. 210, hasło „Klimczok Tomasz”.

Oceń: Tomasz Klimczok

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:7