Herbert Gabryś


Herbert Leopold Gabryś, urodzony 7 listopada 1942 roku w Mysłowicach, to postać niezwykle istotna w polskiej polityce. Jako inżynier, łączył swoje umiejętności techniczne z zaangażowaniem politycznym, co zaowocowało jego faktycznym wpływem na kształtowanie się polityki w Polsce.

W swojej karierze politycznej był posłem na Sejm X kadencji, gdzie aktywnie uczestniczył w procesach legislacyjnych, wnosząc istotne zmiany w obszarze swojego zainteresowania.

Życiorys

Herbert Gabryś ukończył studia w 1981 roku na Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Po zakończeniu edukacji rozpoczął pracę w przedsiębiorstwach państwowych, gdzie piastował szereg znaczących funkcji, w tym od 1984 roku dyrektora w Mysłowickich Zakładach Urządzeń Elektromechanicznych Zelmech-Domgos.

W 1968 roku zdecydował się na przystąpienie do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w ramach której przez dwie kadencje pełnił rolę przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Mysłowicach. W latach 1989–1991 zasiadał jako poseł na Sejm kontraktowy, wybierany w okręgu katowickim z rekomendacji PZPR. Pracował w trzech komisjach stałych oraz siedmiu nadzwyczajnych i w trakcie kadencji przeszedł do Poselskiego Klubu Pracy.

W latach 90. związał się z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, co umożliwiło mu objęcie stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, sprawując tę funkcję od 26 kwietnia 1994 do 31 grudnia 1996.

Później kontynuował karierę, zajmując się zarządzaniem w spółkach prawa handlowego. Był członkiem rad nadzorczych Banku Współpracy Europejskiej, a od 2003 roku pełnił funkcję w Banku Pocztowym. Dodatkowo, zarządzał Mysłowickimi Zakładami Urządzeń Elektromechanicznych Zelmech jako prezes.

Odznaczenia

Wśród najważniejszych osiągnięć Herberta Gabrysia znajdują się liczne odznaczenia, które odzwierciedlają jego zasługi oraz wkład w rozwój społeczny i polityczny. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:

  • złoty Krzyż Zasługi,
  • brązowy Krzyż Zasługi,
  • medal 40-lecia Polski Ludowej (1984).

Przypisy

  1. Bank Pocztowy – Poczta płaci i rezygnuje. „Gazeta Wyborcza”, 30.12.2003 r. brak numeru strony
  2. a b Profil na stronie Biblioteki Sejmowej. [dostęp 15.10.2013 r.]

Oceń: Herbert Gabryś

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:25