Kaplica grobowa księdza Markiefki, usytuowana w Mysłowicach, stanowi przykład cennych zabytków architektonicznych tego regionu. Znajduje się na terenie tzw. „starego cmentarza”, przy ulicy Mikołowskiej, co czyni ją łatwo dostępną dla odwiedzających. Ta interesująca struktura została wzniesiona w roku 1858, a jej architektura przyciąga uwagę nie tylko mieszkańców, ale i turystów.
Obecnie kaplica ta znajduje się w dzielnicy Mysłowice Centrum i jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, co gwarantuje jej ochronę oraz zachowanie dla przyszłych pokoleń. Warto zwrócić uwagę na jej historyczne znaczenie oraz walory estetyczne.
Historia
„Cmentarz mysłowickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa został aktywnie użytkowany od momentu swojego poświęcenia w 1811 roku. W momencie jego powstania nie istniała jednak kaplica, w której mogłyby odbywać się nabożeństwa. Dopiero po niemal pięćdziesięciu latach, z inspiracji proboszcza Mysłowic, księdza Ludwika Markiefki, podjęto decyzję o zbudowaniu odpowiedniego obiektu. Prace budowlane zakończyły się w 1858 roku, a kaplica stała się miejscem spoczynku dla samego księdza Markiefki, który zmarł zaledwie rok po jej oddaniu do użytku, stając się jej pierwszym mieszkańcem.
Ksiądz Markiefka zrealizował ten projekt w sposób samodzielny, bez pomocy ze strony władz kościelnych, co dodatkowo podkreśla jego determinację. Niestety, brak funduszy na bieżące utrzymanie kaplicy wpłynął na jej stan. Podczas wizytacji przeprowadzonej przez ks. dziekana Pressfreunda 14 sierpnia 1867 roku, obiekt był już znacznie uszkodzony i groził zawaleniem.
Jednakże pomimo tych trudności, dnia 18 września 2003 roku, kaplica została uhonorowana poprzez wpis do rejestru zabytków nieruchomych, co pozwoliło na jej zachowanie dla przyszłych pokoleń.
Charakterystyka
Kaplica grobowa księdza Ludwika Markiefki znajduje się w malowniczej okolicy tzw. „starego cmentarza”, przy ulicy Mikołowskiej w Mysłowicach, w obrębie dzielnicy Mysłowice Centrum. Budowla jest usytuowana wzdłuż głównej alei cmentarza, oddalona o około 100 metrów od głównej bramy, co nadaje jej spokojny charakter.
Obiekt zbudowany jest z cegły i wyróżnia się solidnym cokołem, wykończonym ciosami piaskowca. Jego plan ośmioboczny posiada występujące ryzalitowo boczne kruchty, w których znajdują się wejścia zamknięte półkoliście, ozdobione stylowymi daszkami dwuspadowymi. Całość otoczona jest ceglaną kostkową gzymsą, powyżej której można zaobserwować gzyms arkadowy. W obrębie tej struktury rozmieszczone są niewielkie, zamknięte półkoliście okna, które w połączeniu z blendami oraz wejściem są obramione ceglanymi arkadami. Kaplicę wieńczy elegancka kopuła z sygnaturką, na której znajduje się mniejsza kopułka oraz kula.
Powierzchnia użytkowa kaplicy wynosi około 15 m², a jej objętość osiąga 96 m³. Wnętrze struktury jest jednoprzestrzenne, wyposażone w cztery wnęki, z wspaniałym ołtarzem zawierającym drewnianą rzeźbę – Pietę. Dodatkowym elementem jest murowana mensa oraz płyta epitafijna, poświęcona księdzu Ludwikowi Markiefce, wykonana z białego marmuru i umieszczona w posadzce. Wnętrze zdobi także neogotyckie krzesło, które idealnie komponuje się z całością pomieszczenia.
Architektonicznie, kaplica odzwierciedla styl historyzmu, przy czym można w niej dostrzec elementy neorenesansowe. Z ogromną uwagą należy zwrócić uwagę na to, iż kaplica jest wpisana do rejestru zabytków nieruchomych pod numerem A/94/03, a granice ochrony obejmują wyłącznie budynek samej kaplicy. Obiekt jest pod opieką rzymskokatolickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach.
Przypisy
- Urząd Miasta Mysłowice: Zintegrowany System Informacji Przestrzennej Miasta Mysłowice – CRD MIIP. zsip.myslowice.pl. [dostęp 09.02.2024 r.]
- a b c d e f Kontna i Caban 2020 ↓, s. 2.
- a b Kontna i Caban 2020 ↓, s. 3.
- Kontna i Caban 2020 ↓, s. 1.
- a b c Witecka 2008 ↓, s. 115.
- a b c d Gminny… 2021 ↓, s. 36.
- a b c Kudera 1934 ↓, s. 182.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Bauverein w Mysłowicach | Willa Kuderów | Kaplica grobowa rodziny Klausów w Mysłowicach | Kamienica przy ulicy Krakowskiej 4 w Mysłowicach | Ratusz w Mysłowicach | Stalexport Autostrada MałopolskaOceń: Kaplica grobowa księdza Markiefki w Mysłowicach