Krasowy, znany również jako Krassow, to jedna z dzielnic Mysłowic. Znajduje się ona w południowej części tego miasta, co sprawia, że jest ważnym punktem w jego układzie urbanistycznym.
Region ten charakteryzuje się unikalnym zestawieniem lokalnych atrakcji oraz infrastruktury, która wspiera zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających.
Położenie
Krasowy znajduje się w malowniczej południowo-wschodniej części Wyżyny Śląskiej. Ten obszar przynależy do województwa śląskiego, gdzie tworzy interesujący zespół urbanistyczny. Region ten sąsiaduje z dzielnicami Mysłowic, a w szczególności z Ławkami, Wesołą oraz Larysza-Hajdowizną. Dodatkowo, graniczy także z miastem Lędziny, co sprawia, że jest to bardzo atrakcyjne miejsce z perspektywą rozwoju i integracji społecznej.
W kontekście układu osadniczego, Krasowy charakteryzują się kształtem ulicówki, co oznacza, że osada ta posiada zwartą strukturę wewnętrzną, sprzyjającą bliskim sąsiedztwom między mieszkańcami. Takie ukształtowanie sprzyja budowie silnych więzi społecznych oraz współpracy międzylokalnej.
Warto również zwrócić uwagę na sąsiedztwo z dzielnicą Kosztowy, co może wpływać na rozwój lokalnej infrastruktury oraz dostęp do różnych usług dla mieszkańców.
Środowisko naturalne
Pod względem geologicznym, teren ten znajduje się w obrębie pogórza karbońskiego, które charakteryzuje się wzniesieniami osiągającymi około 300 metrów nad poziomem morza. Obszar ten jest bogaty w różnorodne formacje geologiczne. W niektórych lokalizacjach można dostrzec szczątkowe ławice wapienia muszlowego, które były wykorzystywane w odsłonięciach wapiennych i piecach do wypalania wapnia.
Dodatkowo, na powierzchni regionu znajdują się pokłady karbońskie, które stanowiły bazę dla rozwoju kopalni węgla kamiennego. Tego rodzaju formacje są istotne dla lokalnej gospodarki, przynosząc korzyści ekonomiczne i stanowiąc elementy dziedzictwa naturalnego. Warto zauważyć, że południowa część dzielnicy w dużej mierze pokryta jest kompleksem leśnym, znanym jako las krasowski.
Wzgórze Wygonie-Kępa dominuje nad otoczeniem jako najwyższy punkt w regionie, oferując malownicze widoki oraz bogactwo lokalnej flory i fauny. Jest to idealne miejsce, aby docenić naturalne piękno tego terenu oraz zbadać jego wyjątkowe cechy geologiczne.
Historia
Historia wsi Krasowy sięga aż do 1295 roku, kiedy to dokument zatytułowany „Sprzedaż sołectwa wolnego w Lędzinach”, spisany 24 czerwca, uwiecznił nazwę Crassow. W tymże dokumencie wspomniano także o sołtysie Zislausie oraz jego synu, kleryku Klemensie. Oryginał tego cennego dokumentu przechowywany jest w archiwum kapituły wrocławskiej.
Dalszy rozwój wydarzeń miał miejsce 23 marca 1555 roku, kiedy Baltazar Promnitz, biskup wrocławski oraz pan na Pszczynie, zakupił Lędziny oraz Krasowy od klasztoru w Staniątkach za 1100 talarów śląskich. Oryginalny dokument dotyczący tej transakcji można znaleźć w archiwum księdza w Pszczynie.
W 1591 roku wieś zamieszkiwały rodziny takie jak: Kuscha, Merda, Wybranietz, Glas, Bremll, Janotta, Rozmus oraz Kochman. W tym czasie w Krasowach powstała także karczma, z informacjami datującymi się od 1590 roku, a karczmarzem był Griegera Kuscha. Z 1592 roku pochodzi dokument, który potwierdzał jego prawa karczmarskie, zatwierdzone przez Seyfrieda Promnitza.
W dokumentach z 1649 roku znajdują się wzmianki o wójcie Krasów, starym Wojciechu. W XIX wieku na stanowisku wójta pojawiali się różni członkowie społeczności, jak Matheus Pathalong w 1711 roku, Jakob Kucz w 1811 roku, Jan Pathalong w 1856 roku, Edward Weissenberg w 1875 roku, Mikołaj Strzempa w 1881 roku oraz Strzempa w latach 1912-1914 i Michał Gonsiorczyk w latach 1928-1932. To właśnie w tym okresie wieś zyskała na znaczeniu i zaczęła intensywnie się rozwijać.
W 1784 roku otwarto w Krasowach pierwszą w powiecie pszczyńskim nieparafialną szkołę, do której uczęszczały dzieci z Krasów, Wesołej oraz Dziećkowic. Warto podkreślić, że Krasowy w tym czasie były graniczną wsią pomiędzy Prusami a Polską. Dzieci z Kosztów mogły zacząć uczęszczać do krasowskiej szkoły dopiero na początku XIX wieku, po przyłączeniu Kosztów do Prus. Pierwszym nauczycielem został Andrzej Olesch, który urodził się w 1740 roku w Mysłowicach.
W 1919 roku budowa kościoła została rozpoczęta i zakończona. Budowniczym i pierwszym proboszczem rzymskokatolickiej parafii pod wezwaniem św. Józefa w Krasowach był ks. dziekan Jan Wodarz.
Znaczny rozwój nastąpił po powstaniu Huty Szkła Ruhberg oraz licznych kopalni węgla kamiennego i cynkowni w okolicy. Na przełomie XIX i XX wieku, w Furmańcu wybudowano kamieniołom, który zaopatrywał region w materiały budowlane, znajdując szerokie zastosowanie dzięki intensywnemu rozwojowi przemysłu, migracji oraz wysokiemu przyrostowi naturalnemu. Kamieniołom działał do lat 60. XX wieku, a obecnie jego teren porasta las.
W 1855 roku Krasowy zamieszkiwało 672 osoby, a w 1940 roku ta liczba wzrosła do 1887. W roku 2018 Krasowy, będące dzielnicą Mysłowic, liczyły 2912 mieszkańców. W ostatnich latach osiedla jednorodzinne zaczęły powstawać w szybkim tempie, co spowodowało dynamiczny wzrost liczby ludności.
W latach 1945-54 Krasowy znajdowały się w gminie Kosztowy, następnie, w latach 1954-72, w gromadzie Kosztowy. W końcu 1961 roku część Kosztów przyłączono do Mysłowic. W latach 1973-75 wieś należała do gminy Wesoła. Ostatecznie, 27 maja 1975 roku, Krasowy wraz z gminą Wesoła stały się częścią Mysłowic.
W 2015 roku, na prośbę mieszkańców, utworzono dzielnicę Ławki z części Krasów oraz Wesołej.
Przypisy
- Krasowskie wezuwiusze [online], www.mdhmyslowice.pl [dostęp 24.11.2022 r.]
- Redakcja, Mysłowice mają 15. dzielnicę. Powstała Rada Dzielnicy Ławki [online], Dziennik Zachodni, 07.07.2015 r. [dostęp 24.11.2022 r.]
- bip.myslowice.pl: Jednostki pomocnicze. [dostęp 27.01.2016 r.]
- Urząd Miasta Mysłowice. "Raport o stanie miasta Mysłowice na lata 2017 – 2018" s. 8
- Uchwała Nr XX/99/72 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach z dnia 06.12.1972 r. w sprawie utworzenia gmin w województwie katowickim.
- Dz.U. z 1975 r. nr 15, poz. 87
- Dz.U. z 1961 r. nr 54, poz. 302
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Larysz-Hajdowizna | Brzezinka (Mysłowice) | Dziećkowice | Kosztowy | Larysz | Hajdowizna | Huta Rozalia | Mysłowice Centrum | Stare Miasto (Mysłowice) | Szabelnia (Mysłowice) | Brzęczkowice i Słupna | Bończyk-Tuwima | Piasek (Mysłowice) | Morgi (Mysłowice) | Ławki (Mysłowice) | Janów Miejski-Ćmok | Szopena-Wielka SkotnicaOceń: Krasowy