Larysz, znany także jako Carlssegen, to urokliwa część Mysłowic, która znajduje się w południowej części miasta, w obrębie dzielnicy Larysz-Hajdowizna. Historia tej osady zaczyna się na obszarze Brzezinki, gdzie zamiast współczesnych struktur, dominowały pola i leśne tereny.
Początek Larysza datuje się na koniec XVIII wieku, dokładnie na rok 1790, gdy baron Karol Larischa zdecydował się na założenie w tym miejscu kopalni węgla kamiennego „Carlssegen”, która później zmieniła nazwę na „Karol”. Wokół kopalni szybko zorganizowała się kolonia robotnicza, w skład której weszły nie tylko domy dla pracowników, ale również szkoła oraz gospodarskie budynki, które zapewniały codzienne potrzeby mieszkańców.
Wraz z rozwojem osady, w 1951 roku, tereny Larysza dołączyły do administracji Mysłowic, co przyczyniło się do dalszego rozwoju infrastruktury oraz wzrostu liczby mieszkańców. Główną arterią komunikacyjną w tej dzielnicy jest ulica Laryska, wzdłuż której znajdują się zarówno budynki jednorodzinne, jak i bloki wielorodzinne, a także ważne instytucje, w tym szkoła oraz biblioteka, które odgrywają istotną rolę w życiu lokalnej społeczności.
Historia
Historia powstania Larysza sięga czasów rewolucji przemysłowej, która zaczęła rozwijać się na obszarze Mysłowic pod koniec XVIII wieku. Kluczową postacią tego okresu był baron Karol von Larischa, który w 1788 roku nabył dobra Brzezinki, Słupnej oraz wójtostwa w Mysłowicach. Dwa lata później założył kopalnię węgla kamiennego, której nadano nazwę „Carlssegen” (w tłumaczeniu: Błogosławieństwo Karola). Zakład otrzymał formalną zgodę na działalność 2 lipca 1797 roku i ulokowany był w rejonie lasu pomiędzy Laryszem a Krasowymi, w okolicy późniejszej ulicy Ptasiej. Ta kopalnia stanowiła jedną z najstarszych na Górnym Śląsku, a wydobywany w niej węgiel transportowano do Krakowa, gdzie był wykorzystywany do produkcji kos w trakcie powstania kościuszkowskiego w 1794 roku. Wzmianki o węglu wydobywanym w Laryszowie pojawiają się w poemacie Teofila Lenartowicza pod tytułem Bitwa racławicka.
W miarę rozwoju zakładu zaczęli się tu osiedlać górnicy, co doprowadziło do powstania kolonii, w której wzniesiono familoki, szkołę oraz karczmę. W 1831 roku utworzono pierwszą szkołę na Laryszu, która mieściła się w prywatnym budynku przystosowanym do nauczania. Pierwszym nauczycielem w tej placówce został Ludwik Menzel, który prowadził zajęcia dla 92 dzieci. W 1872 roku powstał już osobny budynek szkolny. W 1861 roku założono również ulicę Laryską, którą na początku utwardzono żużlem, lecz w wyniku dużego ruchu do kopalni „Carlssegen” w 1889 roku podjęto decyzję o jej przebudowie.
W 1880 roku do gminy wiejskiej Brzezinka włączono m.in. Larysz, Hajdowiznę oraz Morgi. Na mapie z 1883 roku ukazano w okolicy Larysza zabudowania związane z kopalnią „Carlssegen”, a przy ulicy Laryskiej widniały budynki szkoły, gospody oraz cegielni. Z danych z grudnia 1885 roku wynika, że w Laryszu mieszkało 318 osób. W tym okresie miejscowość była częścią gminy Brzezinka w powiecie katowickim, zlokalizowanej przy granicy z Wesołą, pomiędzy powiatami katowickim a pszczyńskim.
W 1922 roku obszar Brzezinki, w tym i Larysz, został włączony do państwa polskiego. Już 30 maja 1920 roku na Laryszu utworzono towarzystwo śpiewu „Promień”, które później zostało rozwiązane. W tym samym roku powołano w Brzezince Towarzystwo Polek, zrzeszające grupę Morgi-Larysz, która w połowie lat 20. XX wieku liczyła 50 członkiń. W związku z rosnącą liczbą uczniów, w 1914 roku podjęto decyzję o budowie nowej szkoły na Laryszu, a po objęciu szkolnictwa przez władze polskie, placówka ta stała się siedmioklasowa. W 1928 roku Szkoła II im. Królowej Jadwigi liczyła około 350 dzieci.
W 1922 roku kopalnia „Carlssegen” zmieniła nazwę na „Karol”. W latach 1925-1926 wstrzymano częściowo wydobycie węgla, a w 1931 roku zakład całkowicie zaprzestał działalności. Pole górnicze zostało przejęte przez kopalnię „Mysłowice”. Upadek zakładu bardzo mocno odczuli górnicy nie tylko z gminy Brzezinka, ale także z okolicznych miejscowości, gdzie wiele osób straciło zatrudnienie. W latach międzywojennych większość mieszkańców Larysza zajmowała się rolnictwem oraz hodowlą, a wiele gospodarstw dysponowało niewielkimi działkami ziemi. W tym czasie przy ulicy Laryskiej 201 funkcjonowała Cegielnia Parowa „Antoni Potyka”.
Podczas II wojny światowej w Brzezince i na Laryszu działały obozy pracy, w których niemieccy okupanci przetrzymywali osoby z Polski oraz innych krajów Europy. Po wojnie, w 1951 roku, gmina Brzezinka wraz z Laryszem została włączona do Mysłowic. Rok później, na Laryszu otwarto bibliotekę.
26 czerwca 2014 roku Rada Miasta Mysłowice nadała statut dzielnicy Larysz-Hajdowizna, która stała się jednostką pomocniczą miasta Mysłowice. W okresie od kwietnia 2020 roku do października 2023 roku przeprowadzono gruntowną przebudowę ulicy Laryskiej. 14 września 2022 roku budynek laryskiej szkoły został wyłączony z użytku, a po jego wyburzeniu zaczęto budowę nowego obiektu. Na koniec 2022 roku, z inicjatywy Rady Dzielnicy Larysz-Hajdowizna, przy rondzie na skrzyżowaniu ulic Laryskiej i Ptasiej powstał witacz kierunkowy, który oznaczał Larysz i Hajdowiznę.
Charakterystyka
Larysz jest dzielnicą Mysłowic, zlokalizowaną w jej południowej części, w obszarze noszącym nazwę Larysz-Hajdowizna. Ta lokalizacja obejmuje różne ulice, w tym Graniczną, Laryską (od zachodniej strony, do ulicy B. Pukowca), Ptasia i Wiejska. Larysz graniczy z okolicznymi miejscowościami takimi jak Morgi, Brzezinka, Kosztowy oraz Wesoła.
Pod względem geograficznym Larysz usytuowany jest na Wyżynie Katowickiej, a geologicznie znajduje się na warstwach orzeskich z górnego karbonu, które zawierają bogate pokłady węgla kamiennego. Obszar ten odwadniany jest dzięki rowowi Kosztowskiemu, który jest dopływem Przemszy, ulokowanej w dorzeczu Wisły. Na Laryszu znajduje się również staw przy ulicy Ptasiej, który jest jednym z nielicznych i najcenniejszych miejsc do obserwacji płazów w Mysłowicach.
Dominującym typem zabudowy w Laryszu jest zabudowa jednorodzinna. Część budynków w tej lokalizacji jest uwzględniona w gminnej ewidencji zabytków. Obejmuje to takie konstrukcje jak mieszkalne i kamienice, a w szczególności te zlokalizowane przy ulicy Laryskiej nr 97, 108 oraz 111-111a. Dodatkowo przy ulicy Ptasiej można znaleźć budynek pokopalniany z połowy XIX wieku, który stanowi jeden z najstarszych obiektów tego rodzaju w Mysłowicach.
Najważniejszą arterią komunikacyjną w Laryszu jest ulica Laryska, która łączy tę część miasta z sąsiednimi Brzezinką i Wesołą. Ta powiatowa droga, będąca drogą zbiorczą, przeżywa intensywne użytkowanie przez autobusy kursujące zarówno na ulicy Ptasiej, jak i H. Sienkiewicza, w ramach zleceń Zarządu Transportu Metropolitalnego.
W Laryszu, przy ulicy Laryskiej 101, znajduje się Szkoła Podstawowa nr 11 im. św. Jadwigi Królowej Polski, stanowiąca część Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Mysłowicach. W tej placówce działa zespół folklorystyczny „Laryszoki”, który prezentuje tradycyjne górnośląskie stroje ludowe. Co więcej, przy ulicy Laryskiej 102 umiejscowiona jest filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mysłowicach.
Wierni rzymskokatoliccy z Larysza są związani z parafią Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Brzezince, jak również z parafią św. Jacka na Morgach. Na terenie Larysza działa także sala królestwa Świadków Jehowy.
Przypisy
- Szymon Kwiatkowski: Ulica Laryska w Mysłowicach przejezdna bez większych problemów. Zakończono prace. dziennikzachodni.pl, 24.10.2023 r. [dostęp 21.01.2024 r.]
- Budowa szkoły na Laryszu będzie kosztować 33 mln zł. Wybrano najkorzystniejszą ofertę. ctmyslowice.pl, 31.01.2023 r. [dostęp 05.02.2024 r.]
- Dzielnica Larysz-Hajdowizna wita w śląskich barwach. ctmyslowice.pl, 26.12.2022 r. [dostęp 05.02.2024 r.]
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: Mapa połączeń publicznego transportu zbiorowego ZTM. noweinfogzm.metropoliagzm.pl, 09.06.2023 r. [dostęp 04.02.2024 r.]
- a b TomaszT. Wrona TomaszT., O historii opisywanego terenu słów kilka (cz. 9). Larysz, „Co Tydzień” (50/1368), Jaworzno: Wydawnictwo GM, 14.12.2017 r., s. 9. [dostęp 05.02.2024 r.]
- Geoportal Województwa Śląskiego – ORSIP. Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach. [dostęp 04.02.2024 r.]
- Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach: Filia biblioteczna nr 3. www.mbpmyslowice.pl. [dostęp 05.02.2024 r.]
- UCHWAŁA NR XXI/338/16 RADY MIASTA MYSŁOWICE z dnia 28.04.2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Uchwały Nr LVI/1098/14 Rady Miasta Mysłowice z dnia 26.06.2014 r. w sprawie nadania statutu Dzielnicy Larysz - Hajdowizna, Mysłowice, 28.04.2016 r., s. 1 [dostęp 05.02.2024 r.]
- a b Larysz skąd wszędzie z górki. myslowiczanie.pl. [dostęp 05.02.2024 r.]
- Sabina Rotowska: Oblicza mysłowickich dzielnic. Larysz. www.mdhmyslowice.pl, 17.09.2014 r. [dostęp 05.02.2024 r.]
- a b The Genealogical Gazetteer: Larysz-Hajdowizna, Familienhäuser d. Stkg. Carlssegen, Karlssegen. www.gov.genealogy.net. [dostęp 04.02.2024 r.]
- Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Geoportal krajowy. geoportal.gov.pl. [dostęp 05.02.2024 r.]
- Urząd Miasta Mysłowice: Zintegrowany System Informacji Przestrzennej Miasta Mysłowice – CRD MIIP. zsip.myslowice.pl. [dostęp 04.02.2024 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Hajdowizna | Huta Rozalia | Mysłowice Centrum | Stare Miasto (Mysłowice) | Szabelnia (Mysłowice) | Szopena-Wielka Skotnica | Janów Miejski-Ćmok | Ławki (Mysłowice) | Morgi (Mysłowice) | Piasek (Mysłowice) | Kosztowy | Dziećkowice | Brzezinka (Mysłowice) | Larysz-Hajdowizna | Krasowy | Brzęczkowice i Słupna | Bończyk-TuwimaOceń: Larysz