Szabelnia (Mysłowice)


Szabelnia, będąca częścią Mysłowic, znajduje się w dzielnicyPiasek. Jej zabudowa rozciąga się wzdłuż ulicy noszącej tę samą nazwę i graniczy z Katowicami. Historia Szabelni sięga głęboko, sięgając przełomu XVII i XVIII wieku.

Miejscowość charakteryzuje się rozproszoną zabudową mieszkaniową, która harmonijnie wpisuje się w otaczający krajobraz. Wyróżniającym się elementem w okolicy Szabelni jest zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki”, który stanowi ważny atut tej malowniczej dzielnicy.

Historia

Szabelnia jest miejscem o bogatej historii, która sięga przełomu XVII i XVIII wieku. Jej powstanie związane jest z kolonizacją terenów na styku Szopienic i Mysłowic. Na tych terenach właściciele Mysłowic, rodzina Turzonów, założyli kuźnicę żelaza, która z czasem przekształciła się w niewielką wytwórnię szabel oraz noży, co jest źródłem nazwy tej dzielnicy.

W 1723 roku miało miejsce interesujące zdarzenie, kiedy to w Szabelni odnotowano kradzież kilkunastu szabel z kuźnicy Stanisława Mikułowskiego, który był znany jako mistrz szabelnik. To wydarzenie podkreśla związek osady z wieloma aspektami rzemiosła i kultury lokalnej.

Ważnym momentem w historii tej osady był rok 1862, kiedy to Szabelnia została włączona w obręb Mysłowic. Dzięki temu oraz przynależności do innych sąsiednich osad, miasto odzyskało prawa miejskie.

Charakterystyka

Szabelnia to malowniczo położona dzielnica Mysłowic, granicząca z Katowicami, gdzie wyróżniają się pobliskie tereny Piasku oraz Szopienic-Burowca. Na północy graniczy ona z Sosnowcem, a dokładniej z osiedlem naftowym, w obrębie którego granicą jest rzeka Brynica.

Warto zauważyć, że zachodnią stronę Szabelni zajmują Drugie Szopienice. Obszar ten charakteryzuje się zabudową jednorodzinną oraz rekreacyjną, głównie w okolicach stawów Hubertus, które usytuowane są przy Brynicy oraz rzece Rawie. To idealne miejsce na relaks oraz wypoczynek, z licznymi terenami sprzyjającymi rekreacji oraz rekreacyjno-wypoczynkowymi pastwiskami.

Na obszarze Szabelni dominują grunty pod wodami powierzchniowymi, a główną osią komunikacyjną jest ulica Szabelnia, która pełni funkcję drogi dojazdowej. Na tej ulicy zlokalizowane są przystanki ZTM Mysłowice Szabelnia (nż) oraz Mysłowice Kąpielisko Hubertus. Według informacji z października 2020 roku, z tych przystanków odjeżdżała jedna linia autobusowa (nr 219), zapewniająca połączenie z Ławkami, przejeżdżając przez Centrum, Ćmok, Brzęczkowice, Brzezinkę, Larysz oraz Wesołą.

Pod względem demograficznym, w 2015 roku Szabelnię zamieszkiwało jedynie 15 osób. To niewielka społeczność żyjąca w otoczeniu natury, co stanowi o wyjątkowości tej dzielnicy.

Nieopodal Szabelni znajduje się również Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki”, będący miejscem spotkań miłośników przyrody oraz osób pragnących zaznać spokoju w otoczeniu zieleni.

Przypisy

  1. a b Główny Urząd Statystyczny: Rejestr TERYT. Wyszukiwanie. eteryt.stat.gov.pl. [dostęp 26.04.2023 r.]
  2. Zarząd Transportu Metropolitalnego: Rozkład jazdy ZTM. Linia: 219. Przystanek: Mysłowice Kąpielisko Hubertus. rj.metropoliaztm.pl. [dostęp 19.10.2020 r.]
  3. Urząd Miasta Mysłowice: Kalendarium. www.myslowice.pl. [dostęp 19.10.2020 r.]
  4. a b OpenStreetMap. Mapa Podstawowa. www.openstreetmap.org. [dostęp 19.10.2020 r.]
  5. Rada MiastaR.M. Mysłowice Rada MiastaR.M., Statut Dzielnicy Piasek, Załącznik do Uchwały nr LVI/1101/14 Rady Miasta Mysłowice z dnia 26.06.2014 r. w sprawie nadania statutu Dzielnicy Piasek, www.bip.myslowice.pl, Mysłowice, 26.06.2014 r.
  6. a b c d LeszekL. Kostorz LeszekL., Prognoza oddziaływania na środowisko miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Hubertus w Mysłowicach, Katowice: Biuro Rozwoju Regionu, s. 5-8
  7. a b c LechL. Szaraniec LechL., Osady i osiedla Katowic, Katowice: Oficyna „Artur”, 1996, s. 231, ISBN 83-905115-0-9.

Oceń: Szabelnia (Mysłowice)

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:20