Huta Rozalia, znana również pod niemiecką nazwą Rosalia-Hütte, to interesująca część Mysłowic, która ulokowana jest w rejonie ulicy Huta Rozalii. To miejsce jest integralną częścią dzielnicy, której historia i charakter są niezwykle fascynujące.
Warto również zwrócić uwagę na bliskość do dzielnicy Janów Miejski-Ćmok, co może być interesujące dla osób pragnących odkrywać lokalne atrakcje oraz docenić unikalny klimat tego regionu.
Historia
Historia Huty Rozalia rozpoczyna się w 1823 roku, kiedy to powstała huta cynku „Rosalie”, założona przez Aleksandra Mieroszewskiego. Umiejscowiona była na Ćmoku, skrywała się wśród drzew janowskiego lasu. Był to niski, podłużny budynek posiadający dwa skrzydła, pokryty tradycyjnym gontem. Wewnątrz znajdowało się osiem podwójnych pieców muflowych, a cynkowa ruda była transportowana konną koleją z Piekar Śląskich.
Wokół huty zaczęła pojawiać się mała kolonia składająca się z domków przeznaczonych dla dozoru i robotników. Niestety jej istnienie przerwał kryzys cynkowy trwający w latach 1827–1830, kiedy to cena cynku spadła aż o 71%. W 1833 roku zakład przeszedł w ręce kupca Scheibera, a następnie Israela Freunda, jednak jeszcze w tym samym roku hutę zamknięto, a wkrótce potem została ona całkowicie rozebrana, pozostawiając jedynie żużle pohutnicze.
Na mapach topograficznych z lat 1914–1918, w obrębie ulicy Huta Rozalii, zaznaczona była grupa budynków opisana jako Ehem. Rosalia-Hütte (co oznacza dawną Hutę Rozalia w języku niemieckim). W latach 1924–1939 budynki mentionowane były jako Huta Rozalia.
W 1919 roku pierwsi mieszkańcy domu przy ul. Mikołowskiej założyli Rodzinny Ogród Działkowy „Jaśmin”. Jednakże w roku 1978 doszło do likwidacji działek po stronie Bauvereinu i częściowo po stronie cmentarza ulicy Mikołowskiej. W ramach rekompensaty ROD otrzymał nowe tereny przy ulicy Huta Rozalii.
Charakterystyka
Huta Rozalia to malownicza część Mysłowic, zlokalizowana w dzielnicy Janów Miejski-Ćmok, szczególnie w rejonie ulicy Huta Rozalia. Obszar ten charakteryzuje się niewielką zabudową mieszkalną, która otoczona jest urokliwymi, rodzinnymi ogrodami działkowymi.
W Hucie Rozalia spotkać można dwa kompleksy Rodzinnych Ogrodów Działkowych, a są to „Jaśmin” oraz „Jutrzenka”. Warto zaznaczyć, że tereny te sąsiadują z rozległymi kompleksami leśnymi, co czyni je idealnym miejscem na wypoczynek w bliskim kontakcie z naturą. Na zachód od Huty Rozalia przepływa rzeka, znana jako Bolina Południowa II, w kierunku zbliżonym do linii południkowej.
Przy ulicy Obrzeżnej Zachodniej, w sąsiedztwie Huty Rozalia, znajduje się przystanek autobusowy ZTM Ćmok Ogródki Działkowe, co ułatwia komunikację mieszkańców z innymi częściami miasta. Dodatkowo, w rejonie Huty Rozalii przebiegają dwa szlaki turystyczne – czerwony szlak im. Mariana Kantora-Mirskiego i zielony szlak 25-lecia PTTK, a także szlak rowerowy w Mysłowicach, co przyciąga miłośników aktywnego spędzania czasu.
W lutym 2024 roku zarejestrowano w systemie REGON cztery działalności gospodarcze mające swoje siedziby przy ulicy Huty Rozalii, co świadczy o rozwoju tej lokalizacji oraz aktywności jej mieszkańców.
Przypisy
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: Mapa połączeń publicznego transportu zbiorowego ZTM. noweinfogzm.metropoliagzm.pl, 09.06.2023 r. [dostęp 06.02.2024 r.]
- Leonard Czarnota; Karol Wieniawski: Historia huty Rozalii. www.mdhmyslowice.pl, 25.10.2014 r. [dostęp 06.02.2024 r.]
- Geoportal Województwa Śląskiego – ORSIP. Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach. [dostęp 06.02.2024 r.]
- ROD Jaśmin: Historia ROD. rodjasmin-myslowice.pl. [dostęp 06.02.2024 r.]
- Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Geoportal krajowy. geoportal.gov.pl. [dostęp 06.02.2024 r.]
- Urząd Miasta Mysłowice: Zintegrowany System Informacji Przestrzennej Miasta Mysłowice – CRD MIIP. zsip.myslowice.pl. [dostęp 06.02.2024 r.]
- PTTK Mysłowice: Szlaki piesze. myslowice.pttk.pl. [dostęp 06.02.2024 r.]
- Velomapa: Szlaki. Czerwony szlak rowerowy w Mysłowicach. velomapa.pl. [dostęp 06.02.2024 r.]
- Studium… 2021 r., s. 82.
- Sulik 2017 r., s. 245.
- Sulik 2017 r., s. 97.
- Sulik 2017 r., s. 96.
- Witecka 2008 r., s. 63.
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Mysłowice Centrum | Stare Miasto (Mysłowice) | Szabelnia (Mysłowice) | Szopena-Wielka Skotnica | Janów Miejski-Ćmok | Ławki (Mysłowice) | Morgi (Mysłowice) | Piasek (Mysłowice) | Bończyk-Tuwima | Brzęczkowice i Słupna | Hajdowizna | Larysz | Kosztowy | Dziećkowice | Brzezinka (Mysłowice) | Larysz-Hajdowizna | KrasowyOceń: Huta Rozalia